امکان استعلام همه قبوض با سرویس جدید فینوتک فراهم شد
7 مرداد 1398

امکان استعلام همه قبوض با سرویس جدید فینوتک فراهم شد


در سال های اخیر حذف قبوض کاغذی به دلایلی همچون کاهش هزینه ها، راحتی مشترکان و کاهش آسیب به محیط زیست یکی از دغدغه های سازمان‌ها بوده است. یکی از راه‌های سرعت بخشیدن به حذف قبوض کاغذی، اشاعه پرداخت‌های الکترونیکی است.

در سال های اخیر حذف قبوض کاغذی به دلایلی همچون کاهش هزینه ها، راحتی مشترکان و کاهش آسیب به محیط زیست یکی از دغدغه های سازمان‌ها بوده است. یکی از راه‌های سرعت بخشیدن به حذف قبوض کاغذی، اشاعه پرداخت‌های الکترونیکی است.
یکی از در دسترس‌ترین ابزارها برای پرداخت غیرحضوری قبوض، اپلیکیشن‌های موبایلی است. تقریبا در همه‌ی این اپلیکیشن‌ها امکان پرداخت قبوض برای مشتریان وجود دارد اما مساله اصلی عدم امکان استعلام همه قبوض در یک اپلیکیشن است.

در حال حاضر امکان استعلام بدهی، فقط برای قبض تلفن ثابت و قبض تلفن همراه توسط اپلیکیشن‌ها ارائه می‌شود اما امکان استعلام سایر قبوض در این اپلیکیشن‌ها فراهم نیست و فقط امکان پرداخت قبوض از طریق شناسه پرداخت و شناسه قبض ایجاد شده است. یعنی کاربر برای پرداخت قبض، باید هر بار شناسه پرداخت و شناسه‌ قبض را وارد کند. این بدان معنی است که بایستی قبض کاغذی به همراه شناسه پرداخت و شناسه قبض به دست مشتری برسد.

 از طرفی برای راحتی کاربران و البته ایجاد امکان پرداخت، اپلیکیشن ها باید اقدام به جمع آوری وب سرویس‌های استعلام درون اپلیکیشن خود کنند. اما این اقدام نیز با مشکلاتی روبروست، به طور مثال برای استعلام قبض برق باید از هر استان به طور جداگانه وب سرویس مورد نظر را دریافت کرد.
فینوتک با تجمیع سرویس استعلام تمامی قبوض در یک API، امکان استعلام و پرداخت یک‌جای همه‌ی قبوض را فراهم کرده است. وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانند با دریافت این سرویس تجربه کاربری راحت‌تری برای کاربرانشان فراهم کنند. 

پیش از این، امکان استعلام قبوض همراه اول و تلفن ثابت با وارد کردن شماره تلفن و همچنین استعلام قبض گاز با وارد کردن شماره اشتراک در بعضی وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها وجود داشت اما فینوتک برای اولین بار این سیستم را علاوه بر تلفن و گاز برای قبوض آب و برق نیز به وجود آورده است و با تجمیع API ها، سرویسی کاربردی برای استعلام تمامی قبوض ایجاد نموده است.
در این روش مشترکان با یکبار وارد کردن یک شناسه (که برای تمامی دوره‌ها ثابت است و تغییر نمی‌کند) قادر به استعلام تمامی قبوض هستند و از سایر سرویس‌ها و قبوض کاغذی بی‌نیاز می‌شوند. برای مثال برای استعلام قبض آب، گاز و برق با یک بار وارد کردن شناسه اشتراک خود به‌راحتی می توانند جزئیات قبض های خود از جمله بدهی آخرین دوره و مهلت پرداخت را مشاهده و بدون نیاز به شناسه پرداخت و شناسه قبض پرداخت نمایند. در بخش تلفن ثابت و تلفن همراه نیز تنها با وارد کردن شماره تلفن قادر به استعلام و پرداخت خواهند بود.

بنابراین با پیاده‌سازی API استعلام قبوض در اپلیکیشن، دیگر نیازی به قبض کاغذی نیست و مشترکان می‌توانند به راحتی تمامی قبوض خود را بدون نیاز به شناسه پرداخت و شناسه قبض، استعلام و پرداخت کنند.