آرش بابایی مدیرعامل ارتباط فردا
9 خرداد 1400

ارتباط فردا، نئوبانک یا بانکداری الکترونیکی؟!
شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا جزو دسته شرکت‌هایی به‌شمار می‌آید که پیش از اینکه کسی در مورد نئوبانک صحبت کند برنامه اجرایی کردن آن را روی همراه کارت خود در دستور کار قرار داده بود اما حال به نظر می‌رسد رویکردش تا حدودی تغییر کرده است.

آرش بابایی مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا در مصاحبه اخیر خود با ماهنامه پیوست: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و بازنگری استراتژی‌های شرکت، نئوبانک را از سه منظر مورد بررسی قرار دادیم. اول اینکه در نئوبانک چه سرویس‌ها و خدماتی می‌تواند در اختیار مردم قرار گیرد، منظر دوم رویکرد رگولاتور به این موضوع بود و نهایتاً بررسی چرایی هویت مستقل نئوبانک از بانک مورد بررسی قرار گرفت.
آرش بابایی با اشاره به اینکه بانک‌های مختلف تا کنون روی این موضوع کار کرده‌اند و برخی نیز هویت مستقل و برند مستقلی برای دسته فعالیت‌های نئوبانکی خود تعریف کرده‌اند گفت: با توجه به اینکه رویکرد رگولاتور در برخی موارد به صورت صریح مشخص نشده‌اند. احتمالا نمی‌توان کلیه خدماتی که یک نئوبانک واقعی باید بتواند به مشتریان خود ارائه نماید را ارائه داد و بسیاری از فعالیت‌هایی که تحت عنوان نئوبانک در حال حاضر وجود دارد، به نوعی همان خدمات بانکداری الکترونیکی است.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌هایی که در زیرمجموعه ارتباط فردا صورت گرفته است گفت: شرکت ارتباط فردا در حوزه‌های مختلفی از جمله اپلیکیشن پرداخت با نام همراه کارت، در حوزه بازار سرمایه با نام سگال، حوزه لندتک‌ با نام لندو و مواردی مشابه سرمایه‌گذاری کرده است. هر یک از این موارد در حال حاضر به صورت جزیره‌ای در حال ارائه سرویس می‌باشند. می‌توان این فعالیت‌ها را به صورت یکپارچه و به عنوان یک درگاه متمرکز خدمات بانکی ارائه نمود، اما به نظرم در صورت ارائه این خدمات به صورت یکپارچه نیز که یکی از برنامه‌های سال جاری ما هم هست، شاید نتوان نام نئوبانک را حداقل فعلا با تعریف واقعی نئوبانک روی آن گذاشت.
او با تاکید بر اینکه یکی از ماموریت‌های تعریف شده از سوی بانک آینده برای ارتباط فردا ارائه خدمات کاملا الکترونیکی به مشتریان این بانک است گفت: برای سال جاری برنامه داریم تا بتوانیم خدمات متمرکزی از جنس بانکداری الکترونیک از یک دریچه واحد را برای مشتریان بانک ایجاد نماییم و شرایطی فراهم کنیم تا علاوه بر امکان افتتاح حساب به صورت غیر حضوری، امکان ارائه تسهیلات خرد یا اعتبارات خرد به صورت کاملا الکترونیکی و غیرحضوری را نیز برای مشتریان این بانک فراهم کنیم.